Mali akcionari banjalučke Robne kuće "Boska" donijeli su danas odluku o izdvajanju njihovog kapitala i najavili formiranje novog preduzeća. Izdvajanjem 16,8 posto akcija kapitala, smatraju da im pripada peta, neiskorištena, etaža ove robne kuće. Ova odluka malih akcionara će se proslijediti upravi preduzeća i Ministarstvu trgovine i turizma RS-a, a njihov predstavnik bit će i na Skupštini akcionara „Boske“ koja je zakazana za 10. decembar. Sadašnja uprava, odnosno većinski vlasnik beogradska „Zekstra“, dovela je ovu robnu kuću u izuzetno tešku poziciju, a na koju mali akcionari - bivši radnici koji su stvarali Robnu kuću, nisu uopšte uticali, a značajno su oštećeni. Uprava namjerava da zaduži „Bosku“ za još tri miliona, iako je već sva imovina data pod hipoteku, također, bez znanja i saglasnosti malih akcionara.
Mali akcionari banjalučke Robne kuće "Boska" donijeli su danas odluku o izdvajanju njihovog kapitala i najavili formiranje novog preduzeća.
Izdvajanjem 16,8 posto akcija kapitala, smatraju da im pripada peta, neiskorištena, etaža ove robne kuće.
Predsjednica Skupštine Udruženja malih akcionara Robne kuće "Boska" Jelena Blagojević najavljuje da će ovu odluku malih akcionara proslijediti upravi preduzeća i Ministarstvu trgovine i turizma RS-a, a njihov predstavnik bit će i na Skupštini akcionara „Boske“ koja je zakazana za 10. decembar.
Tvrde da je sadašnja uprava, odnosno većinski vlasnik beogradska „Zekstra“, dovela ovu robnu kuću u izuzetno tešku poziciju, a na koju mali akcionari - bivši radnici koji su stvarali Robnu kuću, nisu uopšte uticali, a značajno su oštećeni, prenosi portal Vijesti.ba.
Imaju i informacije da uprava namjerava da zaduži „Bosku“ za još tri miliona, iako je već sva imovina data pod hipoteku, također, bez znanja i saglasnosti malih akcionara.
Blagojević je u izjavi novinarima kazala da je nekadašnja Direkcija RS-a za privatizaciju značajno umanjila kapital internih dioničara – radnika, koji su na ime internih dionica prije rata otplatili 51,88 posto kapitala preduzeća, dok je Direkcija taj kapital svela na svega 16,80 posto kapitala u „Boski“.
Nakon te upitne privatizacije, interni dioničari – radnici, koji su preduzeće stvarali, više nisu imali nikakvog utjecaja na funkcionisanje Robne kuće, kao što ga nisu imali ni u periodu od rata do privatizacije, ukazala je.
-Poznato je također da je najatraktivniji dio „Boske“, dio prizemlja, prodat pod veoma sumnjivim okolnostima, s čim također mali akcionari nisu imali ništa, a mimo njihovog znanja i saglasnosti, Skupština akcionara preduzeća je 19.aprila 2011. godine donijela odluku o pokriću gubitka od 19.926.650 KM na teret kapitala, čime je kapital preduzeća praktično prepolovljen, s 42.813.249 KM na sadašnjih 22.886.599 KM, ukazala je Blagojević.
I nakon toga, dodala je, poslovanje preduzeća se nije poboljšalo, već se nastavilo s gubicima.
Sekretar Saveza udruženja malih akcionara Republike Srpske Nebojša Jugović ocijenio je i kao logičan potez to što je Investiciono-razvojne banke RS-a (IRBRS) danas tužila „Bosku“ zbog neizmirenja obaveza po emitovanim obveznicama u iznosu 2,3 miliona KM.
Iako je upozoravana na rizičan plasman, IRBRS-a je ranije kupila obveznice ove robne kuće u vrijendosti skoro 15 miliona KM.